Přivýdělek pro studenty a absolventy vysokých škol na doma

Studujete vysokou školu a hledáte dobře placenou brigádu na doma? Nebo už jste dávno absolvovali a rozhlížíte se po možnosti přivýdělku? Následující příležitost pro práce na doma je vhodná pro každého, kdo právě na vysoké škole studuje, nebo již má studia za sebou.

Je totiž nutné, abyste měli zkušenosti s tvorbou odborných textů a vyhledáváním relevantních informací. Pokud tyto kritéria splňujete a hledáte možnost, jak si přivydělat, pak je dnešní článek přímo pro vás.

Psaní podkladů pro studenty

Psaním podkladů pro vysokoškolské a středoškolské práce se dají přivydělat pěkné peníze. Za jednu normostranu se účtuje zpravidla 150 až 300,-, přičemž některé portály umožňují navrhnout cenu zakázky samotnému zpracovateli. Vyšší cena je samozřejmě vyvážená také časem, který nad psaním jedné strany strávíte. Jak už to u odborných textů bývá, někdy za hodinu napíšete stránek pět, někdy jenom polovinu. Záleží na tématu a na tom, jak umíte pracovat s informacemi.

Psaní by vás mělo bavit. Odborné texty přeci jen vyžadují větší péči a čas než texty běžné. Za to jsou ale lépe ohodnoceny. Ideální je, pokud máte zkušenosti, vědomosti, a navíc se v oboru chcete ještě trochu dovzdělat.

O co jde

Pokud půjdeme do extrému, dalo by se říct, že budete psát úkoly za někoho, kdo to nestíhá. Takový postup je ale nelegální, a především vysoké školy se proti těmto praktikám vymezují. Vy tedy nebudete psát přímo úkol sám, ale pouze pro něj studentovi připravíte podklady. Jak se takové podklady připravují?

  • vyhledáte si zdroje a literaturu (pokud student nezadá)
  • vše si přečtete
  • vypracujete rešerši
  • odevzdáte studentovi

Rešerše musí mít všechny náležitosti odborné práce jako je poznámkový aparát, citace a relevantní zdroje. Rovněž by měla mít hlavu a patu a jistou úroveň výkladu. Záleží, zda budete psát pro středoškoláka nebo studenta na vysoké. Poklady se vypracovávají pro seminární práce, eseje,
a dokonce i bakalářské a diplomové práce.

Kde najít zakázky

Můžete se samozřejmě zaregistrovat na nějakém online portálu freelancerů a čekat, že vás někdo osloví. Jednodušší cestou je si vybrat společnost, která se vypracováváním podkladů přímo zabývá a oslovit je. Doporučujeme vyzkoušet například

Tyto společnosti patří mezi nejznámější na trhu. Budete tak mít jistotu, že během školního roku, a především během zkouškového, budete mít plné ruce práce. Firmy mají propracovanou platformu s vypsanými zakázkami, kde si vy sami můžete vybírat témata, která vám vyhovují. Dále můžete se zadavatelem diskutovat termín nebo cenu práce. Pokud například zadavatel na vypracování pospíchá, nebojte si říct o větší obnos.

Jak je to s výplatou

Jediným mínusem této práce je to, že firmy budou za zprostředkování zakázek požadovat provizi. Počítejte tedy s tím, že až třetinu z vašeho výdělku ukrojí společnost, pro kterou budete pracovat. Vy se skutečným studentem nikdy nepřijdete do kontaktu, pouze přes anonymní chat. Není tedy možné společnosti nějak obejít a dostat peníze bokem.

I tak si ale můžete vydělat pěkné peníze – za 40 stránkové podklady pro bakalářskou práci 8500 Kč, delší seminárka 1200 Kč, za kratší esej 500 Kč. Na 30 tisíc měsíčně to pravděpodobně nebude, jelikož ne pořád je dost zakázek v takovém objemu (především o prázdninách budete téměř bez práce), avšak okolo 10-12 tisíc si vydělat klidně můžete.

Zvládnu to?

Pokud máte zkušenosti s psaním odborných textů a vyhledáváním relevantních zdrojů, určitě práci zvládnete. Nejčastěji se poptávají podklady na téma ekonomie, práva a humanitních věd, najdete zde i technická témata nebo práce pro mediky. Pokud v tom ale opravdu „umíte chodit“, zvládnete i práce, které do vašeho oboru přímo nespadají.

Partnerské weby