Práce na doma: Flexibilita

cas Práce na doma má mnoho výhod. Některé z nich jsme koneckonců už v našich článkách zmapovali. Pracujeme-li z domu, jsme vlastním pánem. Můžeme pracovat kdy chceme a odkud chceme. To, co ale na první pohled vypadá jako obrovská výhoda, může za určitých okolností přinést problémy.

Pro práci na doma je totiž důležitá tolik omílaná sebekontrola a dodržování termínů. V domácím prostředí to ale může být pěkný oříšek. Doma má totiž každý z nás přirozeně mnoho věcí, které člověka rozptylují. Tu běží v televizi zajímavý program, pak přijde návštěva, po ní se jdeme na chvilku natáhnout. A rázem jsme o jeden přišli.

Můžeme samozřejmě pracovat v noci. Mnohým práce v ncas2oci vyhovuje. Je ticho, nic nás nerozptyluje a můžeme nerušeně přemýšlet. Bohužel pro nás, má člověk v noci, po celém dni, sklon k chybám. Nezřídka se tak stane, že text z noci musíme druhý den upravit, opravit, případně částečně přepsat. Minimálně na přemýšlení je ale hluboká noc pro leckoho zdrojem inspirace.

Ve dne je to ale s koncentrací z výše zmíněných důvodů také horší. Pokud máte, nebo si myslíte, že byste s koncentrací a s dodržováním termínů mohli mít problémy, určitě se vyplatí zřídit si pracovnu. Tedy místo, kde vás nic nebude rušit, a kde si prostředí upravíte tak, abyste se cítili příjemně. Co se časového harmonogramu týká, tady je to přirozeně velmi individuální.

Nejprve musíte umět odhadnout, kolik vám daná práce zabere času. Pokud budete umět odhadnout velikost zakázky, bude se vám o to lépe plánovat harmonogram. Pokud si stanovíte pravidlo, že budete pracovat vždy například od jedenácti do tří, pak je to pro vás samozřejmě další plus. Eliminujete tak možnost, že vám do toho něco „přijde“ a vy tak dohodnutý objem nebudete moci odevzdat.

Pamatujte si, že dobré jméno je při práci na doma klíčovým. Pokud budete mít špatné reference, objem zakázek se vám přinejmenším sníží. Pokud tedy náhodou nastane situace, kdy nebudete moci pracovat, spojte se se zaměstnavatelem/zadavatelem a pokuste se najít kompromis, který by vyhovoval oběma stranám.

Okomentovat článek