Jak ušetřit – 120 nejlepších tipů zdarma

Sháníte rady jak ušetřit? Pokud vás žádný z výdělků nezaujal, můžeme na to jít druhou stranou, snažit se více šetřit. Na internetu existuje velké množství tipů jak ušetřit, my přinášíme ten největší.

Kategorie Elektřina

 1. Nastavte automatické přepnutí PC do režimu spánku, pokud s ním, byť pár minut nepracujete. Ročně ušetříte i pár stokorun.
 2. Využívejte „zbytkové teplo“ při vaření i žehlení. Není nutné mít varnou desku neustále pod proudem.
 3. Do rychlovarné konvice dávejte jen takové množství vody, které potřebujete zrovna teď ohřát.
 4. Sáček do vysavače pravidelně měňte. Pokud je příliš plný, zvyšuje se rapidně spotřeba elektřiny.
 5. Pravidelné čištění filtru v pračkách nebo myčkách výrazně sníží spotřebu elektrické energie.
 6. Místo stolního počítače si pořiďte notebook, pro práci je stejně efektivní a spotřebuje přitom zhruba jen třetinu elektřiny.
 7. Vyměňte žárovky! Úsporné sice znamenají investici oproti klasice, ale mají několikanásobně menší spotřebu a výrazně delší životnost. Navíc neobsahují olovo nebo rtuť.
 8. Jídla s hmotností do 0,5 kg ohřívejte v mikrovlnné troubě, nikoliv na sporáku. Po stránce energií se to více než vyplatí.
 9. Pračka vyžaduje rovnou a pevnou podložku. V opačném případě výrazně prodloužíte dobu nutnou pro odstřeďování prádla a spotřeba elektřiny je tak neúměrně vysoká.
 10. Stará lednice patří do důchodu. Kousky starší deseti let mají obrovskou spotřebu energie. Meziročně může provoz ledničky vyjít až o tisícikorunu dráž.
 11. Perte prádlo jen na šedesát stupňů Celsia. Díky tomu pračka spotřebuje až o čtvrtinu méně elektřiny, než při praní „na devadesát“.
 12. Pračku zapněte až tehdy, když se zcela naplní špinavým prádlem. Něco podobného pak platí i pro myčku nádobí.
 13. Využívejte takzvaný noční proud. Pokud elektřinou topíte nebo s ní ohříváte užitkovou vodu, máte možnost využít oba dostupné tarify. Stačí si ověřit, kdy začíná proudit levnější elektřina a v tu chvíli zapnout pračku, myčku nebo žehličku.
 14. Sledujte spotřebu elektřiny. Mylně odečtená data nejsou v našich luzích a hájích ničím novým. Podobné věci je proto třeba si ohlídat.
 15. Změňte dodavatele elektřiny. Proč byste platili o zhruba korunu na každý Kwh navíc, když to jde i levněji? Ve finále lze ušetřit i tisíce korun ročně.
 16. Lednička by měla být postavena v chladné (co nejchladnější) části bytu či domu. V opačném případě se její provoz prodraží.
 17. Vydrhněte dvířka mikrovlnné trouby (platí i pro horkovzdušnou troubu), ušetříte energii při vaření.
 18. Je možné vyrábět si vlastní energii? Solární panel, solární nabíječka telefonu? Z dlouhodobého hlediska ušetříte!

Kategorie Voda

 1. Jste zvyklí každý den na plnou vanu teplé vody? Raději se sprchujte, každý den ušetříte desítky litrů a na faktuře se to projeví už brzy. Komfort a čistota těla rozhodně neutrpí.
 2. Pořiďte si do koupelny úspornou sprchovou hlavici. Regulovanější průtok rozhodně není od věci, několik litrů každý den dělá meziročně pár uspořených kubických metrů teplé (!) vody.
 3. Během čištění zubů nebo holení nenechávejte téct vodu. Osobní hygiena bude stejně kvalitní i pokud kohoutek zavřete. Je to spíše takový zlozvyk.
 4. Úsporné myčky nádobí spotřebují jen deset litrů vody na jedno mytí. Ručně to může být i sedmkrát více. Pointa? Pořiďte si myčku, pokud ji ještě doma nemáte.
 5. Klasické splachování WC spotřebuje spoustu vody. Jedno spláchnutí rovná se deset litrů vody vniveč. Toaleta se dvěma tlačítky, tedy s instalovaným úsporným splachováním, dokáže snížit spotřebu vody na tuto každodenní proceduru nejméně o padesát procent.
 6. Páku v koupelně nechte neustále nastavenou na studenou vodu. Oplachování rukou, běžné i několikrát denně, tak nepůjde do peněz – pokaždé by totiž odteklo pár litrů teplé vody zcela zbytečně.
 7. Kapající kohoutek? Ten je třeba vyměnit. Až dva kubíky vody každý rok, to přeci je pádný důvod k pořízení nového kohoutku.
 8. Pákové baterie jsou úsporné, a to až o třicet procent oproti klasickým bateriím, které jsou navíc hodně nepraktické.
 9. Využijte v co největší míře dešťovou vodu. Zalévání záhonů, čištění okolí domu, ale třeba i napuštění bazénu. Tato voda na rozdíl od té, co nám teče z kohoutků, nestojí (zatím) vůbec nic. Existují navíc i takové pračky, které mohou využívat upravenou dešťovou vodu.
 10. Během úklidu si napusťte vodu do kbelíku. Propláchnutí hadru pod tekoucí vodou je hodně neekonomické, hlavně když vytíráte pokaždé větší plochu.
 11. Protékající splachovač na WC? To je velký problém. Denně to může dělat i stovky litrů vody, meziroční útrata za podobnou záležitost může narůst do tisíců korun.
 12. Pokud odjíždíte na delší dobu z bytu, uzavřete hlavní uzávěr vody. Zabráníte tím nejen kapajícímu kohoutku nebo protékajícímu splachovači WC v odvádění „černé práce“.
 13. Pořiďte si perlátor. Investice, která vyjde na pár stokorun, sníží průtok vody kohoutkem a tím pádem i její výslednou spotřebu.
 14. Pijete zásadně balenou vodu? V případě, že vám doma z kohoutku teče kvalitní voda (obvykle neplatí pro větší města), doslova vyhazujete peníze oknem.
 15. Ovoce nebo zeleninu neoplachujte pod tekoucí vodou. Lepší bude napustit plné umyvadlo a omýt všechno pěkně kousek po kousku. Možná bude dobré přidat trochu octa pro lepší hygienu.
 16. Používáte proud vody pro rozmrazování potravin? To je zcela zbytečné, stačí konkrétní potraviny přemístit noc před upotřebením z mrazáku do lednice.
 17. Nechávejte si v lednici trochu vody. Nemusíte tak vyplýtvat litry vody protékající kohoutkem, když potřebujete životodárnou tekutinu v co možná nejstudenější podobě.
 18. Pokud používáte myčku, nenechávejte na talířích zbytky jídla. Myčka si s nimi poradí, ale musí použít program s takzvaným předmýváním. Ten pak spotřebuje mnohem větší množství vody než ten klasický.
 19. Pokud perete prádlo, očistěte zablácené kalhoty nasucho kartáčem. Je pak možné zvolit kratší mycí program.
 20. Třiďte prádlo a využívejte všechny programy, které jsou na vaší pračce nastavit. Ušetříte tím nejen hodně vody…
 21. Místo zahradní hadice zalévejte doma konví, a to i pokud máte větší zahradu. Je to tolik potřebný tělocvik – a navíc budete mít skvělý přehled o tom, kolik vody jste spotřebovali.
 22. Co takhle pořídit si domácí studnu? V dlouhodobém horizontu můžete hodně ušetřit a nestrachovat se o každý kubík vody navíc v ročním vyúčtování od vodáren. Těm budete hradit de facto jen stočné.
 23. Když budete vařit vejce či zeleninu, stačí mít v hrnci jen polovinu vody a přikrýt ho pokličkou. Starý dobrý princip vaření v páře.
 24. Při mytí vlasů nenechávejte téct zbytečně vodu. Musíte nechat působit šampon, teprve poté opláchnout, no ne?
 25. Tmavé oblečení se může prát ve studenější vodě. Snáze si pak udrží stálou barvu a ušetříte díky tomu i nějakou tu vodu.
 26. Zalévejte zahradu brzy ráno nebo večer, díky menšímu výparu vody využijí rostliny opravdu maximum možného. Mimochodem, dešťová voda je pro zahrádku někdy vhodnější.
 27. Kontrolujte si pečlivě účty za vodu. Pokud je spotřeba až nemístně vysoká, překontrolujte možné netěsnosti. A co když zprostředkovatel účtoval chybně? Braňte se takovému jednání!
 28. Zbytky potravin nepatří do záchodové mísy. Zvýšíte tím spotřebu vody při spláchnutí. Lepší bude hodit je do kompostu.
 29. Pořiďte si pračku s předním plněním, pokud ji ještě nemáte. Pořizovací náklady jsou sice vyšší, ale ušetříte až trojnásobek vody oproti jiné variantě pračky.
 30. Pokud převažuje mužská část domácnosti, zvažte koupi pisoáru. Jedno spláchnutí rovná se nanejvýš dva litry vody. Už za jediný den používání se tak dočkáte značné úspory.
 31. Když kupujete vanu, rozhodně by neměla být první volbou co největší. Vana střední velikosti oproti velké znamená o sto litrů menší objem – a vykoupete se stejně pohodlně.
 32. Používejte termostatickou baterii, zajistí to efektivnější míchání teplé a studené vody na požadovanou teplotu. Do odpadu pak neodteče zbytečně několik litrů vody navíc.
 33. Dobrá rada při zalévání – raději jednou týdně a opravdu pořádně něž několik kratších postřiků každý den.
 34. Vodu pro pokojové rostliny nechte odstát a nečekejte, než se v kohoutku zahřeje na pokojovou teplotu. Rázem uspoříte několik litrů vody, které by protekly zbytečně.
 35. Tvrdá voda? Pořiďte si změkčovač nebo perte s pracím gelem, ušetříte za máchání nerozpuštěného prášku.

Kategorie Potraviny

 1. Nakupujte v akčních slevách a pokud možno ve velkém. Nejideálnějším receptem, jak ušetřit peníze za potraviny je levný nákup do zásoby. Supermarkety mají slevových akcí ažaž.
 2. Vařte častěji doma! Nechoďte každý den na oběd do drahých restaurací nebo řetězců rychlého občerstvení. Méně zdravěji a výrazně dráž, to je heslem těchto podniků.
 3. Nakupujte jen to, o čem jste si jisti, že rodina spotřebuje. Každý měsíc vyhodí domácnosti velké množství potravin, které jsou prošlé nebo zkažené, zkrátka proto, že je skladuje příliš dlouhou dobu a nezkonzumuje.
 4. Plánované nákupy jsou základ. Nechoďte do obchodů nakupovat potraviny hladoví nebo vyčerpaní. Promyšlený nákup ušetří značné množství financí, které byste jinak plýtvali dosti neefektivně.
 5. Když nakupujete, porovnávejte velikosti balení potravin. Koupíte raději větší za výhodnější cenu nebo se rozhodnete k maličkému balíčku čočky, který nestačí na jeden rodinný oběd?
 6. Zařaďte do svého jídelníčku sezonní potraviny, které díky větší produkci budou levnější. To platí zejména pro ovoce a zeleninu, jde mimo jiné také o velký přínos po zdravotní stránce.
 7. Zkuste využít mrazák! Potraviny připravené ve větším množství a zamražené ušetří spoustu času. Stačí jen rozmrazit, ohřát a sníst – nutriční hodnota i kvalita pokrmů je stále stejná.
 8. Levné a současně opravdu zdravé suroviny nejsou nedostupné! Naučte se v kuchyni používat čočku, jáhly nebo pohanku.
 9. Kupované hotovky se do kuchyně nehodí. Ušetříte čas, ale rozhodně ne peníze a nutriční hodnota takových jídel je hodně pochybná. Příliš mnoho soli a umělých barviv je tu běžná.
 10. Prohlédněte si kuchařky maminek a babiček. Z čeho vařily a na čem šetřily? Inspirace vzhledem k sociálnímu vývoji 19. a 20. století bude jistě více než dost.
 11. Bezmasá jídla znamenají někdy velkou finanční úsporu. Masa se však nemusíte vzdát, kompromisem je například zařadit kuřecí nebo vepřové do jídelníčku obden.
 12. Dělejte si do školy nebo do práce svačiny. Vyjdou levněji a jsou podstatně zdravější než kupované bagety.
 13. Začněte pít čistou vodu nebo alespoň neochucenou minerálku. Sycené a slazené nápoje jsou drahé a pro zdraví představují přímo pohromu – nejde jen o zubní sklovinu, ale také o trávení.
 14. Naučte se vařit z brambor. Levná surovina, kterou efektivně využívali už naši předkové. Stačí jen posolit a přidat snítku másla a petržele…
 15. Nemusíte kupovat vždy bujon. Je drahý a plný chemie. Zamrazte si do formiček na led vývar vlastní výroby – v polévkách a omáčkách bude chutnat stejně skvěle.
 16. Hovězí maso není potřeba jíst denně. Kuřecí nebo krůtí je snadněji stravitelné a ušetříte i na energii při přípravě, jídlo totiž bude rychleji hotové.
 17. Kupte si celé kuře místo pouhých prsních řízků. Snadno zpracujete celé, udělejte si třeba vynikající vývar.
 18. Maso jako takové nekupujte v supermarketu, ale raději u řezníka. Je kvalitnější a také podstatně levnější.
 19. Využívat starší pečivo? Rozhodně jej nevyhazujte! Topinky, nádivka do kuřete, cokoliv. Z pečiva se dá vykouzlit mnoho dobrot.
 20. Při vaření využívejte tlakový hrnec. Ušetříte až polovinu času a energie oproti vaření v běžném hrnci.
 21. Sezonní ovoce a zelenina se může zavařit. Domácí okurky, domácí kompot z třešní. Stačí jen mít vlastní zahrádku nebo sehnat potřebné suroviny třeba na farmářských trzích. Levně a chutně!
 22. Datum spotřeby a datum minimální trvanlivosti jsou dvě odlišné věci. Potravina po datu spotřeby na talíř nepatří, po datu minimální trvanlivosti se změní „jen“ její jakost.
 23. Než půjdete nakupovat, dobře se podívejte do lednice nebo spíže, co tam všechno máte. Můžete hodně ušetřit.
 24. Nechoďte vždycky jen do supermarketů. Jednou týdně farmářský trh, rýži můžete koupit na asijské tržnici ve větším městě. A co vyzkoušet jednou i med přímo od včelaře? Bude levnější.
 25. Bylinky si pěstujte doma, pokud máte prostor na lodžii nebo balkonu, tím lépe. Domácí pěstování ušetří spoustu financí, navíc domácí je prostě domácí.
 26. Zkuste si péct vlastní chleba, pořízení domácí pekárny je jednorázová investice. Totéž platí i pro jiné pečivo.
 27. Domácí jogurt? Ale ano, zdravější a výrazně levnější obdoba supermarketového jogurtu je připravena na stole za pár minut.
 28. Nakupujte jen jednou týdně – zato velký rodinný nákup. Každodenní návštěvy supermarketů většinu z nás prostě svádějí k bezbřehému utrácení peněz.
 29. Potřebujete vždy značkové potraviny? Zkuste pro jednou mít na stole jejich levnější variantu, třeba vám zachutná více. Nejde přeci vždy jen o značku nebo krásný obal.
 30. Využijte při nákupech také takzvaných věrnostních slev. Pokud chodíte jen do jednoho obchodu, věrnostní karta se více než vyplatí. Většina řetězců v ČR ji nabízí.
 31. Vyhněte se baleným uzeninám. U obslužného pultu budou levnější a lépe si prověříte i jejich kvalitu, která je patrná na první pohled.
 32. Stanovte si předem částku, kterou utratíte za nákup potravin za kalendářní den. Pečlivá evidence je totiž základ všeho šetření.
 33. Na nákup potravin se vydejte bez dětí. Důvody, proč tohle důsledně dodržovat, jsou jistě více než zřejmé.
 34. Nekupujte si pamlsky. Ty se dají snadno nahradit. Domácí čokoláda nebo sušenky, to je prostě nezaměnitelná chuť – a potěšíte i návštěvy.
 35. Stoprocentní džus? Ale kdeže! V jahodovém džusu ze supermarketu je podstatná část jablečné šťávy. O kvalitě lze také často pochybovat. Ovocnou šťávu raději získávejte přímo z ovoce.
 36. Využívejte mleté maso s vysokým procentem libovosti (nad 70 procent). Oproti relativně drahému hovězímu je kvalitní a sekaná nebo svíčková bude stejně tak chutná.
 37. Masové konzervy vyjdou levněji než čerstvé maso. Vybírejte si ty, kde je obsah masa co nejvyšší, nejlevnější varianta také není to pravé.
 38. Asi třetina jídla celosvětově přijde vniveč – prostě se vyhodí. Nakupujte raději tak, abyste to dělat nemuseli.
 39. Na dovolené můžete ušetřit tak, že si s sebou povezete vlastní jídlo. Platí to hlavně pro několikadenní výlety. Proč se stravovat až na místě, kde to bude drahé?

Kategorie Všeobecné rady

 1. Naučte své děti efektivně šetřit! Je to jedna z nejlepších věcí, které je můžete důslednou výchovou naučit. Rozhazovat peníze zkrátka nejde.
 2. Ušetřete za cigarety! Pokud kouříte, přijdou dva tisíce korun měsíčně v podstatě vniveč. Vaše zdraví vám poděkuje a rodinná peněženka také, alespoň to zkuste.
 3. Musíte všude jezdit autem? Samozřejmě, že ne. V některých případech se vyplatí využívat MHD. Na menší nákup půl kilometru od bytu si můžete dojít i pěšky, je to účinný tělocvik.
 4. Nákup takzvaně z druhé ruky nemusí být od věci. Oblečení, nábytek, do jisté míry i elektronika. Uspořit můžete i pár tisíc korun ročně, to vše při prakticky srovnatelném komfortu.
 5. Nenoste s sebou na nákup kreditní kartu, vezměte si do peněženky raději přesně odměřenou hotovost. Jinak vás okolnosti budou svádět k bezbřehému utrácení.
 6. Obyčejný sešit nebo tabulka v Excelu? To je celkem jedno, každopádně si evidujte každý výdaj písemně. Budete mít mnohem lepší přehled, za co že to vlastně utrácíte.
 7. Zkuste pravidlo třiceti dnů. Nekupujte si nic, co životně nepotřebujete – například vyhlédnuté oblečení nebo elektroniku. Po měsíci se zeptejte sami sebe, zda danou věc stále chcete.
 8. Co takhle obálková metoda? Dělejte si každý měsíc obálky – na výdaje za bydlení, elektřinu, potraviny a podobně.
 9. Nejdražší rovná se nejlepší? To v žádném případě neplatí. Hlavně u potravin a elektroniky možná budete překvapení.

Kategorie Vytápění/Topení

 1. Pořádně utěsněte okna. S většími spárami přijdete řádově až o jeden či dva stupně Celsia. A roční ztráta může být vyčíslena v tisících korun.
 2. Řádné odvzdušnění topení před topnou sezonou je základ. Když je v něm přebytečný vzduch, nebude fungovat na plný výkon – a později se něco podobného projeví i na fakturách.
 3. Větrejte krátce a intenzivně. Cílem je pustit do místnosti čerstvý vzduch, nikoliv si takzvaně nahnat zimu do bytu. Stačí maximálně deset minut denně.
 4. Zavírejte dveře. Oddělte chladné místnosti a místnosti, které vytápíte. Pokud vchodovými dveřmi proniká do bytu studenější vzduch, použijte těsnění.
 5. Pořiďte si časový termostat a patřičně jej využívejte. Co stupeň Celsia nahoru, to asi pět procent navíc k celkové spotřebě. Když nejste doma, zbytečně netopte!
 6. Topíte s plynovým kotlem? V takovém případě popřemýšlejte o změně, pokud je tento kotel starší deseti let. Můžete ušetřit i třetinu nákladů na vytápění, což je pak rozhodně znát!
 7. Prach v radiátorech? To může být vysvětlení, proč netopíte moc efektivně. Vysajte prach mezi plotýnkami a rázem se teplo bude šířit mnohem rychleji.
 8. Hliníková fólie umístěná za topením má skvělý efekt. Teplo se „vrátí“ zpět do místnosti, nebude unikat přes zdi.
 9. Radiátor musí mít volnost. Záclona, nábytek, polička – každý předmět v bezprostřední blízkosti brání šíření tepla. Minimální vzdálenost je podle odborníků deset centimetrů.
 10. Stáhněte si na noc žaluzie. Ty totiž částečně brání úniku tepla přes okno – během dne je naopak roztáhněte, aby vám s topením trochu pomohly sluneční paprsky.
 11. Práh dveří nebo parapet, to bývá někdy problém. Ale plyšák s dlouhýma nohama odvede skvělou práci v ohledu zateplení.
 12. S topením to nepřehánějte. Opravdu teplo by mělo být jen v ložnici a obývacím pokoji. Ložnice by měla být vytopena na 17 až 20 stupňů Celsia, na chodbě stačí i patnáct stupňů.
 13. Nesušte na topení prádlo. I když se to v mnoha domácnostech dělá, docílíte jen toho, že náklady za vytápění mohou být o něco vyšší. Prádlo uschne stejně dobře i na sušáku.
 14. Pokud odjíždíte na dovolenou, mělo by být samozřejmostí nastavit radiátory na minimum možného. Nebudete přece vytápět prázdný byt?
 15. Umístěte na termostat venkovní čidlo. To zareaguje na změnu venkovní teploty automaticky a nedovolí, aby zdivo ochladlo vinou mrazu.
 16. Potrubí, které vede přes chladnější místa v bytě, můžete snadno zaizolovat. Ušetříte tak spoustu tepla navíc.
 17. Vyplatí se mít kvalitní plastová okna. Ušetříte tím totiž až pětinu celkových nákladů za vytápění.
 18. Ještě nemáte zateplený byt nebo dům? V takovém případě je radno co nejdříve jednat. Náklady na vytápění mohou klesnout klidně až o celou polovinu.
 19. Netopte elektřinou. Je při užití k těmto účelům vlastně poměrně drahá a tím pádem neefektivní. Ústřední topení bude lepší.

Bonus – Jak ušetřit v domácnosti

Někdy se to možná nezdá, ale i zdánlivě drobná změna při vedení domácnosti dokáže uspořit zajímavé peníze. A když je takových změn více, bude se naše peněženka přímo tetelit blahem. Takže jakým způsobem můžeme ušetřit v domácnosti? Pojďme si dát k dobru pár rad a tipů, které musí znát každý, kdo nechce zbytečně plýtvat rodinnými financemi.

Dejte šanci úsporným žárovkám

Úsporné žárovky nepatří budoucnosti, naopak – jedna jediná může znamenat i úsporu v řádu stokorun ročně. Když je v bytě vyměníte všechny, uspoříte pěknou sumu peněz. Naučte se také zhasínat v místnostech, v nichž zrovna nikdo není. Klasické žárovky nechte jen tam, kde se svítí krátkodobě, tedy třeba na WC nebo v šatně.

Prádlo se vypere dobře i při nižších teplotách, postačí i čtyřicet stupňů Celsia. Pračka by měla být na rovné a pevné podlaze, zapneme ji také až tehdy, když je úplně plná – maximální vytížení takového žrouta energie určitě není od věci. Do budoucna ušetřit znamená také koupit kvalitní prací gely nebo prášky. A když jsme u těch elektrospotřebičů, označení A nebo A+ by mělo být samozřejmostí. Roční úspora na faktuře za elektřinu pak určitě potěší.

Kupte si notebook místo stolního PC

Máte ještě doma stolní PC? To jste trochu zaspali dobu – a té energie, která v něm zbytečně proteče. Raději si pořiďte úspornější variantu, kterou je notebook. Můžete si jej také vzít kamkoliv a nezabere tolik místa, také se vám hodí pro vaši práci na doma Pro malé byty úplně ideální záležitost. Dejte si také pozor na pohotovostní režim u televize nebo videa, případně i mikrovlnné trouby. Takzvaný provoz „stand by“ znamená, že vyhodíte třeba i pár tisíc korun za rok doslova oknem.

Kapou vám kohoutky? To je také chyba. I pár kapek teplé vody za minutu znamená desítky litrů za týden a finančně vás to může vyjít i na pětistovku ročně. Protékající splachování na toaletě je podobná šlamastika, přitom stačí jen málo – zkuste třeba úsporné splachování na WC, proteče tak maximálně šest litrů vody. Koupat každý den se nemusíte, sprchování je úspornější a spotřebujete mnohem méně teplé vody. Při čištění zubů také nenechávejte puštěnou vodu, tento zlozvyk stojí mnoho domácností zbytečné peníze navíc…

Další zdroje informací o tom, jak ušetřit: